Samalla tapaa kuin koodari-tittelin alla olevat ihmiset tekevät hyvin erilaisia työtehtäviä, myös graafikot kamppailevat samassa suossa.
Tämän takia ei kannata aina olettaa, että jokainen graafikko osaa suunnitella ulkoasun nettisivuille. Samalla tavalla kuin jokaiselta koodarilta ei voi olettaa, että hän osaa teille koodata nettisivut.
Tästä huolimatta olemme saaneet projekteihin materiaaliksi käyttöliittymäsuunnitelmia (elikkäs "näkiksiä" - näkymäsuunnitelmia), joissa ei ole oikein mitään järkeä. Joskus ulkoasu ei ole yhtään yrityksen graafisen ilmeen mukainen. Joskus käytettävyys on heitetty romukoppaan. Joskus suututaan kun nettisivuilla ei ole järkevää käyttää samoja kikkoja kuin painomateriaaleissa.
Podcastissa valituksien seassa myös ajatuksia kuinka yleisimpiä ongelmia käyttöliittymäsuunnitteluun liittyen voidaan kitkeä.
Oona kirjoitti tästä myös blogissa: Mitä graafikon pitäisi tietää sekä Ajatuksia liiasta innovoinnista käyttöliittymissä
Psykoterapeuttiopiskelija Emppu on tänään mukanamme pohtimassa ratkaisuja ajanhallinnan haasteisiin.
Kuinka paljon saamasi suosittelut vaikuttavat ostopäätökseesi? Kannattaako kaikkien ihmisten suosituksia kuunnella? Suosittelun taustalla on hyvä olla jonkinlainen luottamus tahoa kohtaan, jolta pyytää suositteluja.
Onko runners high edes totta ja mitenkä täynnä Oonan kaapit ovat poikkeusaikana? Tänään podcastissa kokeiltiin tyhjän pään metodia.
MitäVattua on mukahauska podcast, jossa yleensä keskustellaan tekniikasta, it-alan pöhinäsanoista ja itketään maailman menoa, koska mikään ei ole koskaan hyvin. Uusi valitusvirsi joka tiistai!
Onko sinulla jotain asiaa, minkä haluaisit, että semipieni yleisö kuulisi? Ota meihin yhteyttä niin voidaan ehkä haastella yhdessä