Tänään pohditaan oppilaitoksien järjestämien harjoittelujen palkallisuuksia. Sohvalle sattui tällä kertaa väkeä jotka eivät ole oikein kuulleetkaan käsitteestä "palkallinen harjoittelu", mutta yritämme aihetta lahjakkaasti pohtia kaikilta tulokulmilta.
Meitä saapi myös valistaa vaikkapa somejen kautta, että onko selkeästi jotain aloja tai ammatteja joissa palkallinen harjoittelu kuuluu tekemiseen tai oletteko itse saaneet jotain kokemuksia palkallisista koodialan harjoitteluista?
Jopa synkästä mörökölli_tilasta voi päivästä nousta hyvä päivä. Yllättävän usein päivän paremmuus on omasta asenteesta kiinni.
Vatutus ei onneksi voi tappaa, mutta voi merkittävästi lyhentää elinikää. Kuinka toimia jos vatutus meinaa nousta todella usein pintaan arjessa?
Mediassa on käytetty paljon sanoitusta "ala TARVITSEE naisia" ja tänään pohdimme tarvitseeko mikään ala tai yhteisö välttämättä kiintiöitä.
MitäVattua on mukahauska podcast, jossa yleensä keskustellaan tekniikasta, it-alan pöhinäsanoista ja itketään maailman menoa, koska mikään ei ole koskaan hyvin. Uusi valitusvirsi joka tiistai!
Onko sinulla jotain asiaa, minkä haluaisit, että semipieni yleisö kuulisi? Ota meihin yhteyttä niin voidaan ehkä haastella yhdessä