R&D:ssä tutkitaan aikaisempia tapoja tehdä asioita, tehdään niiden pohjalta parannuksia esim. tuotteeseen tai toimintatapaan. Testataan parannuksia käytännössä, rakentamalla esim prototyyppi ja mitataan toteutuiko haluttu lopputulos paremmin käyttäen uutta tapaa vai ei.
Tulevaisuuden takia. Jotta asiat toimisivat paremmin ja tehokkaammin. Käyttäjien tarpeet muuttuvat, kilpailijat kehittävät myös toimintaansa.
Tutkimuskierre:
Nykyinen toteutus ja teoriat -> Tutki, hypotetisoi ja selkeytä -> Suunnittele, kehitä ja testaa
-> Tutki lopputuloksen tehokkuutta ja paranna sitä -> Tehokkuuden skalautuvuus ylöspäin -> alku
Tutkimus ja Kehitys eroavat usein organisaation muusta toiminnasta siksi ettei sen tarkoitus ole tuottaa nopeaa tuottoa. Sen RoI (Return on Investement / Tuottoaste) on yleensä todella epävarma ja usein jopa mahdotonta ennustaa.
Organisaatiolle kuten yrityksille ja valtioille sekä ihmiskunnalle.
Organisaatiot kuten yritykset ja valtiot, yleensä oma yksikkönsä joka koostuu insinööreistä ja tiedemiehistä jotka toimivat tutkijoina ja kehittäjinä.
Työkaveruus on kuin parisuhde. Sen kanssa pitää tehdä kaikkien osapuolien töitä selkeästi kommunikoiden, jotta mahdollisilta konflikteilta voidaan välttyä. Jo pelkällä aktiivisella ymmärtävällä kommunikoinnilla työyhteisöstä voi tulla suorastaan ihana.
Alfa (eng. Alpha) & Beeta (eng. Beta) ovat kreikkalaisten aakkosten lisäksi ohjelmistokehityksen elinkaareen liittyviä termejä. Usein Alfa ja Beeta-versiot ovat julkaisua edeltäviä testiversioita.
Minkälaisia taikoja tarvitsemme koodin luistamiseen?
MitäVattua on mukahauska podcast, jossa yleensä keskustellaan tekniikasta, it-alan pöhinäsanoista ja itketään maailman menoa, koska mikään ei ole koskaan hyvin. Uusi valitusvirsi joka tiistai!
Onko sinulla jotain asiaa, minkä haluaisit, että semipieni yleisö kuulisi? Ota meihin yhteyttä niin voidaan ehkä haastella yhdessä