#MitäVattua - Nettikeskustelut ja Mediamaiseman muutos

19.02.2019 11:01:58


Mikäs Konnia tällä kertaa vatuttaa?

Livelähetyksessä tällä kertaa mielessä nettikeskustelut ja pohdintaa siitä miten vaikeaa nykyään on saada järkevää keskustelua aikaiseksi internetissä. Ennen anonyyminä toimiminen antoi naamion keskustelukumppaneille, mutta Facebookin ja muiden vastaavien sosiaalisten medioiden myötä käydään samanlaista keskustelua ihan omalla nimellä ja naamalla.

Myös vanhan- ja uuden median yhteenotot internetissä ovat turhauttavia. Suomessa on uudesta mediasta otettu koppia mallikkaasti, mutta suuremmat vanhan median veneet ovat hitaampia kääntymään ja tyytyvät hyökkäämään uutta mediaa vastaan. Eihän siinä kukaan voita mitään.

Muita vattuiluja

Koodarin perehdyttäminen - #MitäVattua podcast #152

Tänään digitoimiston väki keskustelee omista kokemuksista koodarin perehdyttämiseen liittyen.

Lukaseppa

#MitäVattua podcast #81 - Sääntö Suomi

Suomi on tunnettu tarkoista säännöksistä ja direktiiveistä. Joskus tällainen rajoittaminen voi syödä luovuutta.

Lukaseppa

Onko rekrytoinnissa kaikki sallittua - #MitäVattua podcast #128

Onko rekrytoinnissa eettisiä pelisääntöjä vai riittääkö kun pysytään maan lakien puitteissa?

Lukaseppa

#MitäVattua?

MitäVattua on mukahauska podcast, jossa yleensä keskustellaan tekniikasta, it-alan pöhinäsanoista ja itketään maailman menoa, koska mikään ei ole koskaan hyvin. Uusi valitusvirsi joka tiistai!

Onko sinulla jotain asiaa, minkä haluaisit, että semipieni yleisö kuulisi? Ota meihin yhteyttä niin voidaan ehkä haastella yhdessä