CMS elikkäs "Content Management System" tai suomalaisittain sisällönhallintajärjestelmä on valmisohjelmisto joka mahdollistaa sisällön helpomman hallitsemisen. Blogit saadaan julkaistua parilla klikkauksella ja sisällön muokkaaminen luonnistuu keneltä tahansa.
Tärkeinpänä ominaisuutena on sisällön päivittäminen ilman koodaamista. Usein sisällönhallintajärjestelmissä on huomioitu myös tietoturva kuntoon ettei sisältöön pääse käsiksi kuka tahansa. Tekstien lisäksi myös kuvien ja dokumenttien hallinta helpottuu.
Jos nettisivuja ei tee itse, tulee ne nykyään ehdottomasti vaatia tehtäväksi sisällönhallintajärjestelmän päälle. Jos tekemistä haluaa kokeilla itse saa suosituimmat sisällönhallintajärjestelmät ladattua suoraan niiden kotisivuilta täysin ilmaiseksi.
Työkalu on kätevä kaikille, jotka päivittävät sivustoaan edes ajottain. Hintoja ja osoitteita voi kätevästi muokata ja myös uusien sivujen lisääminen onnistuu parilla klikkauksella.
Päivän monologissa Miikka pureskelee niin työ- kuin siviilielämässä tärkeyttä ymmärretyksi tulemisessa ja olennaisen asian viestimisessä. Totuus ei ole aina helpoin keino saada omaa ajatusta toisen ymmärtämäksi.
Työpaikoilla etenkin esihenkilön puolesta on jo laissa määritettyjä asioita mistä ei saa puhua työntekijöiden kanssa. Kuitenkin kaikilla pitäisi lupa olla määrittää rajat mistä oman elämänsä asioista haluaa työyhteisössä keskusteltavan.
Neljän päivän työviikot, kuuden tunnin päivät ja etätyö. On olemassa monenlaisia malleja tehdä työtä, mutta joskus niiden käyttöönotto tuntuu kaatuvan ylimääräiseen byrokratiaan.
MitäVattua on mukahauska podcast, jossa yleensä keskustellaan tekniikasta, it-alan pöhinäsanoista ja itketään maailman menoa, koska mikään ei ole koskaan hyvin. Uusi valitusvirsi joka tiistai!
Onko sinulla jotain asiaa, minkä haluaisit, että semipieni yleisö kuulisi? Ota meihin yhteyttä niin voidaan ehkä haastella yhdessä